Instruktør-teamet

Alle instruktører i Wing Tsun Roskilde har trænet og kæmpet Wing Tsun Kung Fu i mange år, og vi lægger stor vægt på vores faglige standard som udøvere og undervisere i Wing Tsun. Vi anerkender, at vi hver især har vores personlige måde at undervise på, men vi underviser alle med et fælles udgangspunkt i pensummet til hver enkelt grad og en passion for udviklingen af et realistisk og ikke mindst effektivt selvforsvarssystem.

Derudover vægter vi det sociale samvær højt – både internt i instruktør-teamet og mellem instruktører og elever. Sammenholdet dyrker vi blandt andet gennem hyggelige og uformelle arrangementer som sommerfester, julefrokoster, fastelavnstøndeslagning, biografture osv. Så udover at være en del af et dynamisk kampkunstmiljø i Wing Tsun Roskilde, er vi også en del af et aktivt socialt fællesskab.

Herunder kan du læse lidt om de forskellige instruktørers individuelle baggrund.

Vi ses til træning!

 

Chefinstruktør

Michael Sørensen

Titel: Sifu

WT-grad: 4. TG (teknikergrad)

WCS-grad: 4. EG

Kampe i Fight Club: +30. WT Fighter bronzebevis ved 25 kampe.

Underviser: Wing Tsun voksenhold, Fighter Fit og Fight Club

Michael har trænet Wing Tsun under Master Jørgen Riis siden år 2000 og blev i december 2012 gradueret til sin 3. TG. samt udnævnt til Sifu.

Michael træner desuden Weapons Combat Systems under Grandmaster Lars Lind, Master Rolf Warming, Master Erik Olesen og tidligere under Seniorinstruktør Peter Tønder, og har også trænet brasiliansk jiu-jitsu under Iran og Ajuricaba Mascarenhas i WT Center i København.

 

Voksenhold

Ansvarlig instruktør

Steffen Lund

Titel: Sifu

WT-grad: 2. TG (teknikergrad)

WCS-grad: 3. EG

Kampe i Fight Club: +15

Underviser: Wing Tsun voksenhold, Fighter Fit og Fight Club

Steffen har trænet Wing Tsun under Master Jørgen Riis i perioden 2006-2014.

I juni 2017 blev Steffen gradueret til sin 2. TG. samt udnævnt til Sifu.

Steffen træner derudover Weapons Combat Systems under Grandmaster Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen.

 

Senior-instruktør

DSC_0366

John Frydenlund

Titel: Sifu

WT-grad: 2. TG (teknikergrad)

WCS-grad: 3. EG (ansvarlig WCS-instruktør i WTR)

Underviser: Wing Tsun voksenhold, Fighter Fit, Fight Club og Weapons Combat Systems

John har trænet Wing Tsun under Master Jørgen Riis siden 2008 og blev i juni 2015 gradueret til sin 1. TG.

John træner desuden Weapons Combat Systems under Grandmaster Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen.

 

Assistent

Andreas Wittus Skottfelt

Titel: Sisuk

WT grad: 10. EG

Kampe i Fight Club: 18

Underviser: Wing Tsun voksenhold, Fighter Fit og Fight Club

Andreas har trænet og undervist Wing Tsun under Master Jørgen Riis fra 2004 til 2008.

Andreas har derudover trænet i det tidligere WT Center (København) under Dai-Sifu Allan Jensen 2008-2010 samt undervist hos Wing Tsun Kuen i Valby (2010-2011) under Sifu Mikkel Hanskov og Simo Elif Celik.

 

Assistent

Mads Demandt

Titel: Sisuk

WT-grad: 10. EG

WCS-grad: 1. EG

Kampe i Fight Club: 3

Underviser: Wing Tsun voksenhold og Fighter Fit

Mads har trænet Wing Tsun under Jacob Lund og Philip Pilavachi 1997-1998, under Master Jørgen Riis 2008-2014 og siden i Wing Tsun Roskilde.

Mads træner ligeledes Weapons Combat Systems under Grandmaster Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen.

 

Assistent

Martin Landin

Titel: Sisuk

WT-grad: 10. EG

WCS-grad: 1. EG

Kampe i Fight Club: 5

Underviser: Wing Tsun voksenhold og Fighter Fit

Martin har trænet Wing Tsun under Master Jørgen Riis fra 2011-2014 og herefter i Wing Tsun Roskilde.

Martin har ligeledes deltaget i flere seminarer i Weapons Combat Systems under Master Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen.

 

Assistent

Peter Løvstrup Sørensen

Titel: Sihing

WT-grad: 9. EG

Kampe i Fight Club: 4

Underviser: Wing Tsun voksenhold og Fighter Fit

Peter har trænet Wing Tsun siden 2014 og har tidligere trænet taekwondo igennem flere år.

Peter har ligeledes deltaget i seminarer i Weapons Combat Systems under Grandmaster Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen.

 

Assistent

Michael Stefansen

Titel: Sisuk

WT-grad: 8. EG

WCS-grad: 2. EG

Kampe i Fight Club: 4

Underviser: Wing Tsun voksenhold og Fighter Fit

Michael har trænet Wing Tsun og Escrima under Sifu Kenneth Kyhe fra 2000-2001, under Master Jørgen Riis fra 2012-2014 og herefter i Wing Tsun Roskilde.

Michael træner Weapons Combat Systems under Grandmaster Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen, og har legeledes erfaring med Jiu-jitsu.

 

Børnehold

Ansvarlig instruktør

Jens Dumong Bjelke

Titel: Sisuk

WT-grad: 12. EG

Kampe i Fight Club: 3

Underviser: Wing Tsun børnehold og Fighter Fit

Jens har trænet Wing Tsun under Master Jørgen Riis 2011-2014 og herefter i Wing Tsun Roskilde. Jens blev i marts 2017 gradueret til sin 12. EG.

Jens har også erfaring inden for jiu-jitsu samt deltaget i flere gulvkampsseminarer under Master Jørgen Riis.

 

Senior-instruktør

Nick

Nick Vogeley

Titel: Sisuk

WT-grad: 1. TG (teknikergrad)

WCS-grad: 2. EG

Kampe i Fight Club: +20

Underviser: Wing Tsun børnehold, Fighter Fit og Fight Club

Nick har trænet Wing Tsun under Dai-Sifu Allan Jensen og Master Jørgen Riis i perioden 2008-2014, og blev i november 2018 gradueret til sin 1. TG.

Nick træner ligeledes Weapons Combat Systems under GM Lars Lind, Master Rolf Warming og Master Erik Olesen. Desuden har Nick også erfaring inden for Kyokushinkai-karate, MMA og boksning samt deltaget i flere seminarer i gulvkamp under Master Jørgen Riis.

 

Assistent

Nadia Sørensen

Nadia Sørensen

Titel: Sije

WT-grad: 8. EG

Underviser: Wing Tsun børnehold og Fighter Fit

Nadia har trænet i Wing Tsun Roskilde siden 2014 og underviser på klubbens børnehold.

Nadia har tidligere trænet Kyokushinkai-karate.

 

Assistent

Naia Gamborg

Naia Gamborg

Titel: Sije

WT-grad: 8. EG

Underviser: Wing Tsun børnehold og Fighter Fit

Naia har trænet i Wing Tsun Roskilde siden 2014 og underviser på klubbens børnehold.

Loading...